Moždani udar najčešći je oblik oštećenja mozga, a nakon toga su traumatske ozljede glave. Postoje i brojni drugi načini na koje se mozak može oštetiti npr. konzumacijom psihoaktivnih supstanci, epileptičnim napadima, nakon neurokirurških zahvata na glavi, nedostatkom kisika, izlaganjem toksinima i slično.
Simptomi oštećenja mozga su raznovrsni. Osobe koje dožive veće oštećenje mozga obično će pokazivati najmanje jednu od četiri vrste problema: motorne probleme (npr. oduzetost jedne strane tijela, gubitak fine motorike, tremor i dr.), probleme u ponašanju (mogu postati agresivni, impulzivni, seksualno neprimjerenog ponašanja, nezainteresirani i dr.), emocionalne probleme (depresivnost, anksioznost, emocionalna labilnost i dr.) te kognitivne probleme (oštećeno pamćenje, pažnja, mišljenje, konstrukcijske sposobnosti i dr.).
Tretman moždanog oštećenja primarno je usmjeren na spašavanje života i prevenciju budućih oštećenja (npr. novih moždanih udara) te se to provodi kroz farmakološko liječenje i neurološku/intenzivnu medicinsku skrb. No iz gore navedenih razloga, vidimo da oštećenje mozga dovodi do problema u kognitivnom, bihevioralnom i emocionalnom funkcioniranju. Iz tog razloga, vrlo je važno posjetiti psihologa koji će biti u mogućnosti pružiti cjeloviti pristup klijentu. S obzirom na to da sam educiran iz terapije kognitivnom rehabilitacijom za oštećenja mozga, ali i iz neuropsihologijske dijagnostike i kognitivno-bihevioralne terapije, u svom tretmanu mogu se posvetiti sva tri aspekta klijenta. Odnosno, mogu pomoći klijentima u smanjivanju emocionalnih, ponašajnih i kognitivnih problema.
Vrste, simptomi i liječenje moždanih oštećenja/moždanog udara
Slika preuzeta s: shorturl.at/eiEH4
Rehabilitaciju moždanih oštećenja (takozvana kognitivna rehabilitacija) nakon ozljede glave, moždanog udara ili drugog oblika neprogresivnog moždanog oštećenja podržava:
1. Europska federacija neuroloških društava
2. Američka akademija za neurologiju
3. Američki kongres za kognitivnu rehabilitaciju
4. Društvo za kognitivnu rehabilitaciju
5. Nacionalna akademija za neuropsihologiju
Primjenu kognitivno-bihevioralne terapije za tretmane drugih problema nakon moždanog oštećenja podržavaju:
1. Američka akademija za neurologiju
2. Američka akademija za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju
Slika preuzeta s: shorturl.at/jxFR5